Rak jelita grubego – objawy, leczenie raka jelita grubego

Rak jelita grubego – najczęściej występująca choroba nowotworowa w Europie. Rok w rok na rak jelita grubego choruje ponad 400 tysięcy ludzi, a w europie zdecydowanie więcej. Wczesne zdiagnozowanie choroby daje szanse na przeżycie. Niestety ale większość przypadków jest diagnozowana zdecydowanie za późno. Najczęściej obszarem występowania raka jelita grubego jest odbytnica, wyrostek robaczkowy oraz okrężnica. Niestety nic nie stoi na przeszkodzie, aby rak jelita grubego była rozwijany w każdej części jelita grubego.

Przeczytaj: Choroba Bowena – postać raka przedinwazyjnego skóry

Rak jelita grubego – epidemiologia

Roczną skalą zachorowań na rak jelita grubego wynosi około 1,2 miliona zachorowań na cały świecie. Niestety, aż połowa z tych zachorowań kończy się zgonem. Rak jelita grubego najczęściej dopada ludność zamieszkującą Europę Zachodnią oraz Amerykę Północną. W Polsce pod względem umieralności na nowotwory złośliwe, rak jelita grubego zajmuje drugie miejsce. Jeżeli chodzi o statystyczne zachorowania na rak jelita grubego, to niemal o połowę, częściej chorują mężczyźni niż kobiety (19/100000/rok dla kobiet; 29/100000/rok dla mężczyzn). Zdecydowanie rzadziej na rak jelita grubego chorują osoby poniżej 40 roku życia, gdyż najczęściej na rak jelita grubego chorują osoby powyżej 80 roku życia.

Rak jelita grubego – objawy raka jelita grubego

W większości przypadkach rak jelita grubego jest do zdiagnozowania na pierwszy rzut oka, jednak w celu rzetelniejszych wyników zalecane jest wykonania szeregu badań potwierdzających występowanie raka jelita grubego. Do podstawowych objawów raka jelita grubego zaliczamy:

Rak jelita grubego – zmiany w pierwszym odcinku jelita grubego

 • widoczna krew w kale lub ciemny stolec
 • odczuwalny, stale występujący ból prawego podbrzusza
 • niedokrwistość oraz wyczuwalny guz w prawej części podbrzusza

Objawy Raka jelita grubego w poprzecznicy

 • zwiększona ilość krwi w kale
 • niedokrwistość oraz ból w środkowej części jamy brzusznej

Objawy Raka jelita grubego w lewej części jelita

 • często występująca biegunka oraz zaparcia
 • zmienne godziny oddawania kału
 • występowanie krwii w kale
 • często występujące wzdęcia oraz kolki
 • ołówkowy stolec

Objawy Raka jelita grubego w końcowej części jelita

 • krew w stolcu
 • odczucia niekompletnego wypróżniania się
 • kolka
 • często występujące bóle krocza oraz brzucha

rak jelita grubego

Rak jelita grubego – leczenie raka jelita grubego

Rak jelita grubego leczy się na różne sposoby, a wszystko tak na prawdę uzależnione jest od stadium zaawansowania schorzenia. Leczenie raka jelita grubego jest zawsze podzielone na kilka elementów. Do najpopularniejszych sposobów leczenia raka jelita grubego zaliczamy:

 • operacja chirurgiczna – najpopularniejsza metoda leczenia raka jelita grubego. W większości przypadkach leczenie chirurgiczne może okazać się skuteczne i dalsze zabiegi nie muszą być realizowane.
 • radioterapialeczenie raka jelita grubego jest najczęściej stosowane w sytuacji, gdy mamy do czynienia z rakiem odbytu. Ten sposób leczenia wykorzystywany jest w sytuacji w której rak jelita grubego jest niezwykle duży lub bezpośrednio po operacji chirurgicznej.
 • przeciwciała monoklonalne – ten sposób leczenia raka jelita grubego stosowany jest w celu wzbudzenia organizmu do walki z nowotworem. Specjalne przygotowane laboratoryjnie przeciwciała przyklejane są w miejsce nowotworu.

Niestety ale w większości przypadków nowotwór jakim jest rak jelita grubego jest mylony z hemoroidami. W celu dokładniejszej diagnozy zalecane jest diagnozowanie raka jelita grubego pod opieką specjalisty.


Umieść odnośnik do wpisu na forum (BBCODE):


Link do umieszczenia na stronie lub blogu (HTML):


Dodano 2 komentarze
Wyraź swoją opinię

 1. Jaxon pisze:

  Widać jakie są efekty chemicznego jedzenia. Bez namysłu traktujemy jedzenie chemią, zastępujemy ją często sztucznymi tworami sami się wykańczając, byle tanio, byle jak. Eleminujemy z diety ryby, drób i warzywa zastępując fast foodami i takie są efekty…

 2. Aga pisze:

  Bardzo ważne jest określenie także swoich predyspozycji do wystąpienia choroby. Określenie grupy ryzyka do której należymy daje możliwość wprowadzenia odpowiednich działań profilaktycznych mających na celu ograniczenie ryzyka rozwoju choroby lub też wykrycie jej na jak najwcześniejszym etapie, co daje realne szanse na wyleczenie.

Komentarze

Zapoznałem się i akceptuje Regulamin oraz Politykę Prywatności.


Przeczytaj inne:
dyskopatia
Dyskopatia – diagnostyka, objawy, leczenie

Dyskopatia jest szerokim pojęciem obejmującym schorzenia krążka międzykręgowego. Dyskopatia jest pierwszym etapem choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Pojęcie dyskopatia obejmuje również nazwę...

Zamknij