Hemoroidy, żylaki odbytu – objawy, leczenie hemoroidów

Hemoroidy (żylaki odbytu) jest chorobą hemoroidalną występującą zarówno u kobiet jaki mężczyzn. Hemoroidy mogą występować w każdym wieku. Hemoroidy są anatomiczną częścią odbytu u człowieka, a dopiero gdy one powiększają się, występują objawy. Do najpopularniejszych objawów hemoroidów zaliczamy często występującą krew w oddawanym kale, swędzenie lub pieczenie czy dyskomfort. W niektórych przypadkach z odbytu wystają powstałe guzki, które nie przejawiają innych subiektywnych objawów. Początkowo choroba hemoroidalna objawia się częstymi zaparciami czy zakrzepica, potocznie uznawana za hemoroidy zewnętrzne – bolący guzek podskórny.

Przeczytaj: Rak jelita grubego – objawy, leczenie raka jelita grubego

Hemoroidy – objawy hemoroidów

Hemoroidy jest schorzeniem niezwykle uciążliwym a w większości przypadkach nawet niebezpiecznym. Choroba hemoroidalna przez swoje objawy często jest mylona z rakiem jelita grubego. Do najpopularniejszych objawów hemoroidów zaliczamy:

  • brak możliwości całkowite wypróżniania się
  • swędzenie oraz pieczenie w okolicach odbytu
  • często występujące zaparcia
  • często występujące biegunki
  • występowanie krwi w oddawanym kale
  • dyskomfort
  • delikatny śluz w odbycie

Hemoroidy – leczenie hemoroidów

hemoroidyPoczątkowo leczenie hemoroidów rozpoczyna się od zmiany trybu życia oraz nawyków. Zdecydowanie zaleca się unikanie długich parć na stole np. poprzez czytanie gazety przy wypróżnianiu. Dodatkowo zaleca się zwiększenie ilości przyjmowanych płynów, pozbycie się zbędnych kilogramów oraz zmiany trybu żywieniowego na zdrowszy. Dodatkowo leczenie hemoroidów opiera się na higienie, a dokładniej po każdym wypróżnieniu zalecane jest dokładne umycie odbytu. Hemoroidy we wczesnym stadium zaawansowania leczy się wyłącznie farmakologicznie jednak jest to jedynie przyjmowanie leków na często występujące objawy. W przypadku, gdy żylaki odbytu przyjmują większą miarę, wtedy hemoroidy mogą być leczone operacyjnie.

Hemoroidy – operacyjne usunięcie żylaków odbytu

Operacyjne usunięcie hemoroidów może być wykonane na wiele sposobów ale najpopularniejszą jest zabieg Milligana-Morgana. Często stosowane inne rozwiązania są mało skuteczne i co najgorsze bardzo bolesne. Najlepszą metodą operacyjnego leczenia hemoroidów jest zabieg Morinagi (DGHAL), który polega na wysuszaniu naczyń krwionośny. Mimo ogromnej skuteczności oraz praktycznie bezbolesnego leczenia hemoroidów ten zabieg jest bardzo drogi i rzadko spotykany.

Hemoroidy – mało-inwazyjne leczenie hemoroidów

Do najpopularniejszych metod leczenie hemoroidów zaliczamy metodę Barrona, czyli tak zwane gumki. Metoda należy do najpopularniejszych metod leczenia hemoroidów razem z wymrażaniem lub fotokoagulacją. Najmniej inwazyjną metodą leczenia hemoroidów jest metoda HEMORON. Hemoroidy leczone są metodą stają się coraz częściej dostępne i przystępne cenowo.

Hemoroidy w ciąży

Kobiety w ciąży są w pewnym sensie bardziej narażone na hemoroidy, a wszystko przez problemy w częstym wypróżnianiem się czy uciskiem macicy na jelita. Nie tylko w czasie ciąży ale również w czasie porodu istnieje ryzyko powstania hemoroidów. Kobietom w ciąży zaleca się więc stosowanie diety bogatej w błonnik, aktywność fizyczna oraz jak najmniej spędzania czasu w pozycji siedzącej. U osoby, która może mieć hemoroidy, zalecane jest konsultowanie się w tej sprawie z lekarzem specjalistom.


Umieść odnośnik do wpisu na forum (BBCODE):


Link do umieszczenia na stronie lub blogu (HTML):


Dodano 1 Komentarz
Wyraź swoją opinię

  1. Katarzynka pisze:

    Hemoroidy to paskudna sprawa, bardzo dokuczliwa i problematyczna na szczęście zalicza się do tych uleczalnych to chyba jej jedyny plus…

Komentarze

Zapoznałem się i akceptuje Regulamin oraz Politykę Prywatności.


Przeczytaj inne:
rwa kulszowa
Rwa kulszowa – rozpoznanie, leczenie, objawy

Rwa kulszowa jest jedną z najbardziej dokuczliwych dolegliwości a także występującym stanem zapalnym największego u człowieka nerwu jakim jest nerw...

Zamknij