Dna moczanowa – objawy, przyczyny, leczenie

Dna moczanowa jest chorobą która charakteryzuje się nawrotami ostrego zapalenia stawów. Dna moczanowa jest rozpoznawana również pod idiomami artretyzm, skaza moczanowa czy podagra. Dna moczanowa najczesciej przedstawia się jako zaczerwiony, tkliwy, gorący obrzęk stawu. W połowie przypadków dna moczanowa występuje w okolicach dużego palca u stopy. W niektórych przypadkach dna moczanowa występuje również jako guzki dnawe, kamienie nerkowe czy nefropatią dnawą. Jakie są najczęstsze objawy dla dna moczanowa? Jakie są przyczyny oraz sposoby leczenia dna moczanowa?

Przeczytaj: Lumbago – przyczyny powstawania oraz leczenie lumbago?

Dna moczanowa – objawy dny moczanowej

Dna moczanowa może objawiać się na różne sposoby ale do najczęściej występujących zaliczamy nawracające ostre zapalenie stawów. Dna moczanowa to nie tylko obrzęk w okolicach śródstopia ale również występuje przy innych stawach. Najczęściej występujące stawy w przypadku dny moczanowej to: staw skokowy, staw kolanowy, staw nadgarstka oraz stawy palców. Dna moczanowa najczęściej występuje w nocy i trwa do czterech godzin, powodem powstania dny moczanowej jest wtedy ochłodzenie organizmu. W niektórych przypadkach dna moczanowa objawia się w towarzyszących jej objawów gorączki oraz zmęczenia.

Długotrwałe występowanie dny moczanowej wiąże za sobą wiele innych konsekwencji. Dna moczanowa to nic innego jak podwyższenie kwasu moczowego we krwi. W ten sposób mogą odkładać się kryształki kwasu moczowego w skutek którego powstają guzki dnawe. Nadmierna ilość guzków w następstwie może prowadzić do przewlekłego artretyzmu powstałych w skutek nadżerek kostnych. Dna moczanowa jest jedną z podstawowych przyczyn powstania kamieni nerkowych, a w dalszym etapie pojawia się nefropatia moczanowa.

Dna moczanowa – przyczyny powstawania dny moczanowej

Dna moczanowa powstaje głównie w skutek nadmiaru kwasu moczowego w krwi hiperurykemia. Dna moczanowa Powstaje z różnych powodów, a do najczęściej wymienianych zaliczamy nieodpowiedni styl życia poprzez nieodpowiednie diety. Dieta to, aż 12% powstawania przypadków dny moczanowej. Kolejną przyczyną powstawania dny moczanowej jest predyspozycja genetyczna. Dna moczanowa ze względu na predyspozycje genetyczne powstaje, aż w 60% przypadków. Dna moczanowa a predyspozycje genetyczne możemy poczytać w zespole Lescha-Nyhana. Kolejnym elementem decydującym o powstaniu dny moczanowej jest występowanie jej przy innych chorobach. Ostatnią grupą przyczyn dny moczanowej są leki. Lekarze uznają, że za ataki dny moczanowej odpowiedzialne są diuretyki.

Dna moczanowa – diagnostyka dny moczanowej

dna moczanowaIstnieje kilka sposób diagnostyki dny moczanowej. Osoby cierpiące na hiperurykemię i klasyczną podagrę z automatu są uznawane za występowanie dny moczanowej. W celu zdiagnozowania dny moczanowej wykonuje się badania krwi, badania mazi stawowej oraz diagnostyka różnicowa.

Dna moczanowa – leczenie dny moczanowej

Głównym założeniem leczenia dny moczanowej jest obligatoryjne złagodzenie ostrego stanu zapalnego stawów. W tym przypadku stosuje się leki obniżające stężenie kwasu moczowego we krwi. Jeżeli chodzi o towarzyszący ból, najczęściej stosuje się okłady z lodu. Dna moczanowa jest leczona za pomocą NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), kolchicyną oraz sterydami. W przypadku leków zapobiegawczych wykorzystywane są allopurinol, febuksostat i probenecyd. Podstawowym elementem leczenia dny moczanowej jest obniżenie stężenia kwasy moczowego, jej obniżenie może skutecznie wyleczyć dne moczanową. Nie można zapomnieć, że dna moczanowa może powracać jeżeli nie będziemy leczyli chorób współistniejących.


Umieść odnośnik do wpisu na forum (BBCODE):


Link do umieszczenia na stronie lub blogu (HTML):

Komentarze

Zapoznałem się i akceptuje Regulamin oraz Politykę Prywatności.


Przeczytaj inne:
kinezyterapia
Kinezyterapia – leczenie ruchem, gimnastyką

Kinezyterapia czyli leczenie ruchem, gimnastyka leczenia. Kinezyterapia jest jedną z dziedzin fizjoterapii w której głównym zadaniem leczenia jest ruch w...

Zamknij